| Measurement Range | 280-320 nm |
| Brand | Krom schorder |
| Type | UV Sensor |
| Model/Type | UVS-10 |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 280 g |
| Weight G | 280 g |
| Model Number | UVS 10 |
| Temperature | -40 to +80*C |
| Material | Aluminium |
| Make | Krom Schroder |
Minimum order quantity: 1 Piece
• Suitable for small burners due to high sensitivity
• Virtually immune to interference due to its insensitivity to daylight, infrared radiation and incandescent bulbs
• Maximum safety thanks to protection against discontinuity or short-circuit on the flame signal cable
• Lower logistics costs as the UVS 10 replaces several previous models
• Suits industrial needs due to robust design
• Complies with the requirements of EN 298 in conjunction with Elster Kromschröder automatic burner control units