| Photocell Type | Photoresistor |
| Brand | Siemens |
| Ambient Light | < 10-100 LUX |
| Color | Black |
| Application | Used in Industrial Burners for flame sensing purposes |
| Operating Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Current | 6 A |
| Working Temperature | -40 to 125 Deg C |
| Model Number | QRB 1 |
Minimum order quantity: 1 Piece
We have Following Siemens make photo cell are in our stock.
Model No.
Brand Name: Siemens UV cell
Type : Gas Burner
Place of origin : Gujarat India