| Power | 0.37 KW |
| Speed | 1000 rpm |
| Horsepower | 2 HP |
| No. of Poles | 2 |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | Foot cum Flange |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Brand | Siemens |
| IP Rating | IP55 |
| Model | Series 40 Series Press Series RD Series |
| Usage | Industrial Burners |
Minimum order quantity: 1 Number
We have following series of burner motor in stock: