| Usage/Application | Industrial Burners |
| Voltage | 230 V |
| Number Of Pin | 2 |
| Power | 230 volts |
| Brand | Riello Industrial Burners |
| Material | Original |
| Model Name/Number | RBL Coil |
Minimum order quantity: 1 Piece
2. Electrical Specs
| Parameter | Value |
|---|---|
| Supply during start | ~29 V DC |
| Holding supply | ~3 V DC |
| Coil Resistance | ~1 500 Ω (typical for part 3002279) |
| Current draw (hold) | ~2 mA at 3 V (~6 mW) |
3. Coil Identification & Part Numbers
4. Integration & Maintenance