| Power | 200 VA |
| Phase | Single Phase |
| Model Name/Number | Compact 10/20 CM, 10/20CM |
| Usage/Application | Ignition Transformer used in Industrial Burner |
| Cooling Type | Dry Type/Air Cooled |
| Brand | FIDA |
| Current Rating | 20 mA |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Make | FIDA |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ahmedabad offering Feda make ignition Transformer in wide range.
We have following model available in stock.
Compact Type – G S
| TYPE | Intermittence | HIGH TENSION | POWER SUPPLY |
| Compact 10/20-100 230V | 100% | 2×5.000 v – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 1 mA |
| Compact 10/20-100 400 V |
100% | 2×5.000 – 20 mA | 400 v – 50 Hz – 0,6 mA |
| Compact 12/35-33 |
33% ON 3′ | 2×6.000 – 35 mA | 230 v – 50 Hz – 2,3 mA |
Compact Type – M S
| TYPE | INTERMITTENCE | HIGH TENSION | POWER SUPPLY |
| 8/10 CM 230V | 100% | 2×4.000 v – 10 mA | 230 v – 50 Hz – 0,5mA |
| 8/10 CM 400V | 100% | 2×4.000 – 10 mA | 400 v – 50 Hz – 0,3 mA |
| 5/18 PM | 100% | 1×5.000 – 18 mA | 230 v – 50 Hz – 0,5 mA |
| 10/20 CM 33 | 33% ON 3′ | 2×5.000 – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 1,2 mA |
| 8/20 CM | 25% ON 3′ | 2×4.000 – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 1 mA |
| 10/20 CM | 25% ON 3′ | 2×5.000 v – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 1,2 mA |
| 12/20 CM | 25% ON 3′ | 2×6.000 – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 1,4 mA |
| 6/25 PM | 25% ON 3′ | 1×6.000 – 25 mA | 230 v – 50 Hz – 1 mA |
| 8/20 PM | 25% ON 3′ | 1×8.000 – 20mA | 230 v – 50 Hz – 1 mA |
| 8/30 PM | 25% ON 3′ | 1×8.000 – 30 mA | 230 v – 50 Hz – 1,4 mA |
| 10/30 CM | 15% ON 4′ | 2×5.000 v – 30 mA | 230 v – 50 Hz – 1,45 mA |
Compact Type – P S
| Type | Intermittance | High Tension | Power Supply |
| 8/20 CM | 20% ON 3′ | 2×4.000 – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 0,9 mA |
| 8/20 PM | 20% ON 3′ | 1×8.000 – 20 mA | 230 v – 50 Hz – 0,9 mA |
| 5/10 CM | 100% | 2×2.500 – 10 mA | 230 v – 50 Hz – 0,3 mA |