| Photocell Type | Photoresistor |
| Ambient Light | < 10-100 LUX |
| Brand | Siemens |
| Type | Photo Cell |
| Application | Industrial Burners Light Sensing |
| Operating Voltage | 220-240 V |
| Rated Current | 6 A |
| Working Temperature | -40 to 125 Deg C |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
We have Different type and Different modal available in Photo Cell & UV cell as below. QRB1, QRB3, QRC1, QRA2, QRA10.C, QRA10M.C, QRA50M, QRA53, QRA51M, QRA55, RAR 7, RAR 9 ,QRI 2b2, QRA 4.U LFE10, LAE10, LFE50,etc